Hoppa till sidans innehåll

HAR 2008 7 juni


Tävlingen genomfördes med TC på Isamon i Hestra på årets varmaste dag! Det blev riktig varmt och många lag hade problem under och efter. Kontrollen i vattnet vid badplatsen 1 km före mål var uppskattad.

 

Bildarkiv hittar du på följand länk:

www.hestra.nu/Portals/0/w_collage/2008-06-07_HestraAdventureRace/index.html

Resultat utom korta herr hittas via följande länk (korta herr finns under):

www.obasen.nu/winsplits/online/sv/default.asp?page=classes&databaseId=9732&ct=true

 

Resultat 2008 KORT HERR 43 anmälda

1 Erik Max Tholén Ett bra team 212.05

2 Anders Olsson Jerker Martinsson Sin Multisport 212.19

3 Ulf Tyrén Per Leandersson Team Varg-Örn 225:23:00 00:00

4 Andreas Smedman Patrik Berglund Totalskidskolan Multisport 226:40:00 01:17 5 Peter Karlsson Lars Färnevik FK Herkules Lag 5 228:55:00 03:32

6 Peter Sundén Bo Göransson Åsenhöga Multisport 232:19:00 06:56

7 Ulf Johansson Rickard Aronsson Team RU 234:25:00 09:02

8 Hans Orre Linus Pråme Klubb Sisu 3 244:22:00 18:59

9 Benjamin Rolfö David Hansson Team Ski&Run 246:20:00 20:57

10 Johan Karlsson Johan Hagström Herkules Red Eyes 247:03:00 21:40

11 Gabriel Norefors Erik Fredlund TEAM-RAZER.SE 248:15:00 22:52

12 Per-Erik Adrian Tobias Landström SWECO Karlstad Multisport 3 252:09:00 26:46:00

13 Magnus Uppström Ragnar Uppström FK Herkules Bröder 252:30:00 27:07:00 14 Linus Ericsson Marcus Josefsson Team Designstationen 256:18:00 30:55:00

15 Magnus Bergendahl Björn Jidmar Caviva 257:56:00 32:33:00

16 Anders Nordelöf Jonas Johanssjö Herkules Athleter 262:34:00 37:11:00

17 Hannu Ahoniemi Petter Bragd SCA Hygien 270:45:00 45:22:00

18 Ulf Sjöstrand Magnus Andersson Team Ulf & Magnus 272:22:00 46:59:00

19 Karl-Fredrik Andersson Per Ahlström Team NordicBet 274:28:00 49:05:00

20 Jan Haapaniemi Markus Carlsson Det började mest på skoj 277:48:00 52:25:00

21 Kenny Persson Johnny Ericsson Lv-regementet 281:47:00 56:24:00

22 Jonas Olsson Pierre Ingemarsson Herkules MSA 282:55:00 57:32:00

23 Marcus Larsson Martin Blomberg Ödeshög SK Multisport 284:59:00 59:36:00 24 Mattias Svensson Jan-Olov Edström Team El-Björn 3 285:03:00 59:40:00

25 Lars Zetterholm Johan Landstedt Team Ture 285:08:00 59:45:00

26 Jan Rudzki Viktor Johansson Värnamo Multisport 297:16:00 71:53:00

27 Daniel Svensson Rasmus Pettersson Slöfockarna 301:40:00 76:17:00

28 Niclas Wiik Jörgen Lindqvist Team Bogma 302:21:00 76:58:00

29 Tomas Andersson Per Thunberg Thule Rapid 757 305:20:00 79:57:00

30 Erik Johansson Mikael Gard Heleneholms Multisport 1 317:12:00 91:49:00

31 Johannes Gibson Magnus Härlin Pictureit.se 338:59:00 113:36:00

32 Anders Pettersson Martin Forsberg Klubb Sisu 5 339:19:00 113:56:00

33 Staffan Edström Tobias Edström Sjötoftaborna 342:19:00 116:56:00

34 Joakim Johnsson Johan Söderström Team Johan & Jocke 359:31:00 134:08:00 35 Olle Windelius Conny Blixt Team Alfa Laval 364:12:00 138:49:00

36 Oskar Hans Leghammar V70+ 376:17:00 150:54:00

Mikael Johansson David Haraldsson Team El-Björn 2 Ej godk.

Sven-Gunnar Thorsson Lars Lydén Team Hestra Adventure Ej godk.

Fredrik Pettersson Lars-Olof Schön Team Ryaåsar Ej godk.

Sebastian Andersson Johna Andersson Team Kungarna Ej godk.

Mikael Svensson Anders Gustafsson Klubb Sisu Herr 4 Ej godk.

Simon Larsson Peter Natanaelsson KA Slå mot Jon Ej godk.

Rauli Taats Jan Nielsen Team El-Björn 1 Ej start

Uppdaterad: 08 DEC 2009 20:56 Skribent: Geir Inge Folkestad

avlang logga

  

Postadress:
Anderstorps OK - Friidrott
Magnus Andersson, Södergatan 25
33431 Anderstorp

Kontakt:
Tel: 0705806620
E-post: This is a mailto link

Se all info